Çizbakalım yeni arayüzü ile karşınıza çıktığından itibaren bu sayfada yer alan yönergelerde birtakım değişiklikler oluşmuştur. Şu anda bazı maddeler geçerliliklerini kaybetmiş, bazıları ise uygulama yönünden değişikliğe uğramıştır. En kısa sürede bu bölüm güncellenecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kullanıcı adımı yazıp Giriş tuşuna basıyorum, "Hata! Bağlantı Kurulamadı" mesajı veriyor.

 • ÇizBakalım web sayfasında sol tarafta bulunan Sunucu Durumu kutucuğunda Sunucu Açık yazısı görünüyor ise sistem işleyişinde bir problem yok demektir. Eğer bu kutuda Sunucu Kapalı yazısını görüyorsanız oyuna bağlanamassınız.

  Sunucu Açık yazısı görünmesine rağmen bağlantı hatası ile karşılaşıyorsanız; problem kulandığınız bilgisayar sisteminin bağlantı ile ilgili kısıtlamalarından kaynaklanıyor olabilir. Özellikle okul, işyeri gibi internet bağlantı seçeneklerinin kısıtlandığı mekanlardan oyuna bağlanıyorsanız bu problem ile karşılaşabilirsiniz. ÇizBakalım oyunu bilgisayar sisteminizin 443 numaralı iletişim portunun internete açık olmasını istemektedir.

Kullanıcı adımı yazıp Giriş tuşuna basıyorum, ekran donuyor, oyun başlamıyor.

 • Öncelikle; ÇizBakalım web sayfasında sol tarafta bulunan Sunucu Durumu kutucuğunda Sunucu Açık yazısının göründüğünü kontrol edin. Eğer bu yazı görünmüyor ise oyuna bağlanamassınız. Eğer daha önceden oyuna bağlanabiliyor olupta şu anda hata ile karşılaşıyorsanız; bu durum büyük olasılıkla ÇizBakalım sunucusunda yapılan bir güncelleme/bakım işleminin sonucunda oluşmaktadır. Lütfen bir süre sonra tekrar bağlanmayı deneyin.

  Eğer sürekli olarak bağlantı problemleri ile karşılaşıyorsanız sorun sisteminizin internet bağlantı ayarlarının kısıtlanmasından kaynaklanıyor olabilir. ÇizBakalım oyunu 443 numaralı bağlantı portunun kullanıma açık olmasını istemektedir. Eğer bir firewall yazılımı yada donanımı kullanıyorsanız, lütfen bu bağlantı kapısının kullanıma açık olduğuna emin olun.

  Bilgisayarınızın 443 numaralı bağlantı portunun kullanıma açık olup olmadığını kolaylıkla test edebilirsiniz. Öncelikle www.cizbakalim.com adresine girip Sunucu Açık yazısını görün. Daha sonra bu dosyayı bilgisayarınıza indirin ve uygun bir yere açın. Bu dosyanın içerisinden çıkan test isimli uygulamayı çalıştırın. Açılan pencerede Baglanti basarili yazıyorsa sisteminiz ÇizBakalım sunucusuna bağlanabiliyor demektir. Eğer uzun bir süre geçmesine rağmen pencerede hiçbir değişiklik olmuyor yada ekran hata mesajları ile doluyorsa bu durum sisteminizin internet bağlantısının kısıtlandırılmış olduğunu göstermektedir.

  Bazı virüs koruma programları ( Norton, Nod32, Avast vb.) bilgisayarınızdan internete yapılan bağlantıları denetlemekte ve sık kullanılmayan bağlantı noktalarını engelleyebilmektedir. Eğer bir virüs koruma programı kullanıyorsanız ÇizBakalım oyununun bu program tarafından engellenmemesini sağlayın. Virus programınızı geçici bir süreliğine kapatıp ÇizBakalım oyununu çalıştırmayı deneyerek kısa yoldan bu testi gerçekleştirebilirsiniz. Sürekli kullanım için mutlaka virus programınızı çalışır halde tutmanızı ve ÇizBakalım için gerekli olan izinleri vermenizi tavsiye ederiz.

Kullandığım internet adresinin yasaklanmış olması nedeniyle oyuna giriş yapamıyorum.

 • ÇizBakalım oyunu içerisinde kurallara uyulmasını denetlemek moderatörler ve oyuncuların insiyatifine bırakılmıştır. Moderatörlerimizin sorumluluğu kurallara uymayan oyuncuları öncelikle ikaz etmektir. İkazlara rağmen kurallara uymamakta ısrar eden oyuncular ise oyundan geçici süreliğine uzaklaştırılabilmektedir.

  Moderatörlerin üzerindeki denetim yükünün bir kısmını almak ve oyuncuların da denetim mekanizmasına katkı sağlamasına imkan tanımak için uygunsuz davranışlarda bulunanları şikayet etme mekanizması da kullanımda bulunmaktadır. Bu mekanizmayı kullanarak oyuncular kurallara uymayanları şikayet edebilirler. Sistem 5 farklı kullanıcı tarafından şikayet almış bir kullanıcının kullandığı internet adresini (IP) ve kullanıcı adını bir süreliğine yasaklamakta ve aynı zamanda bu oyuncuyu sistemden geçici bir süreliğine uzaklaştırmaktadır.

  Nadir de olsa kimi durumlarda yasaklı bir IP adresi, durumdan haberdar olmayan bir ÇizBakalım kullanıcısına bilgisayarını açtığı vakit verilebimekte ve bu kullanıcı da sistemimize giriş yapamamaktadır. Bu istenmeyen durumun kötü etkisini hafifletebilmek için yasak süresi 4 saat ile sınırlandırılmıştır. Hatalı bir şekilde sisteme giremeyen kullanıcılarımız en fazla 4 saat sonra tekrar oyuna bağlanabilirler. Kimi durumlarda kullandığınız modeminizi açıp kapamanız yeni bir IP adresi almanıza olanak sağlar. Bu şekilde de oyuna beklemeksizin tekrar giriş yapabilirsiniz.

Oyun odalarından birisine giriş yaptım, fakat oyun başlamıyor.

 • Oyunun başlaması için odada en az 3 oyuncunun bulunması gerekmektedir.

Çizerin uyması gereken kurallar nelerdir?

 • Çizer kendisine verilen kelimeyi 120 saniye içerisinde çizim araçlarını kullanarak renkler ve şekiller yardımı ile anlatmaya çalışır. Çizerin harfleri çizmek yoluyla kelimeyi anlatması kesinlikle yasaktır. Ayrıca kelimenin harf sayısını belirtecek çizimler yapması da yine yasaklanmıştır.

  Kurallara uymayan çizerler Uyar seçeneği ile ikaz edilmelidir.

Çizim araçlarını nasıl kullanacağım?

 • Oyuncu çizim hakkı kendisinde olduğu sürece çizim tahtasını kullanabilir. Çizim tahtasından bulunan renk seçenekleri ile çizim rengi belirlenir. simgesi kullanılarak çizim yapılacak kalemin kalınlığı ayarlanır. Seçili olan kalınlık ve renk ekranda kare içerisinde daire sembolü ile gösterilmektedir.

  Oyunda çizim ve doldurma isimli 2 çalışma şekli bulunur. sembolü seçilerek serbest çizim yapılabilir. sembolü seçilerek doldurma çalışma şekline geçilir. Bu çalışma şeklinde ekran üzerine bastığınız yer seçili olan renk ile doldurulur. sembolü ile yaptığınız tüm çizimlerin silinerek ekranın temizlenmesi sağlanır.

  ipucu seçeneği ile tahmin eden oyunculara ipucu verebilir, vazgeç seçeneğini kullanarak çizim hakkınızdan vazgeçebilirsiniz.

Nasıl tahmin yapacağım?

 • Mesaj kutusunun altında bulunan alana yazı yazdıktan sonra klavyeden enter tuşuna basarak yada ekrandaki Gönder tuşunu kullanarak mesaj gönderebilir, tahminde bulunabilirsiniz.

Nasıl özel mesaj gönderebilirim?

 • Mesaj yazma satırının sağ tarafında bulunan simgesine basıp gelen menüden özel mesaj göndereceğiniz kişiyi seçin. Mesaj kutusunun rengi değişecektir. Artık yazdığınız mesajlar sadece özel mesaj gönderdiğiniz kişi tarafından okunabilir. Tekrar ortak mesajlaşmaya dönmek için birkez daha insan simgesine tıklayıp herkes seçeneğini seçmelisiniz. Özel mesaj gönderme seçili iken tahminde bulunamassınız.

Bir oyuncunun bana özel mesaj göndermesini nasıl engelleyebilirim?

 • Oyuncunun resmi üzerine farenin sol tuşu ile basın. Çıkan menüden sustur seçeneğini seçin. Oyuncunun resmi değişecek ve engelleme işareti gözükecektir. Artık bu oyuncunun yazdığı yazılar ve gönderdiği özel mesajlar size iletilmeyecektir. Aynı işlemi tekrarlayarak bu yasağı kaldırabilirsiniz.

Düzeni bozan, karışıklık çıkartan bir oyuncuyu karşı neler yapılabilir?

 • Oyuncuların resimlerinin üzerine sol tuş ile basılması durumunda bazı seçeneklerin bulunduğu bir menü açılır. Öncelikle sustur seçeneği ile bu kişinin her türlü konuşmasının sizin tarafınızdan görülmesini engelleyebilirsiniz. Eğer kişi çizim kurallarına uymuyor ise uyar seçeneği ile bu kişi uyarılabilir. Bir tur süresince 3 kişi tarafından uyarılan bir oyuncu otomatikman çizim hakkını kaybeder. Eğer bir kişinin odadan atılmasını istiyorsanız odadan at seçeneğini seçiniz. Odada bulunan oyuncuların yarısından fazlası bu seçeneği seçerse kişi odadan 10 oyun boyunca uzaklaştırılır.

Puanlama sistemi nasıl işliyor?

 • Yapılan çizimi ilk doğru tahmin eden oyuncu ve çizer ile birlikte 10 puan alır. Daha sonra yapılan her doğru tahmin çizere 1 puan kazandırır. Doğru tahminde bulunan oyuncular ise sırası ile 9, 8, 7... gibi azalan şekilde puan almaya devam ederler.

  Eğer çizer ipucu seçeneğini kullanmış ise alacağı maksimum puan 5 indirilir. Çizer 4 kere ipucu kullanma hakkına sahiptir ve her ipucu kullanışında alacağı maksimum puan 5,4,3 ve 2 şeklinde aşağıya çekilir. Aynı şekilde tahmin eden oyuncunun alacağı puan da bu şekilde bir azalış gösterecektir.

Odadan atma mekanizması nasıl işliyor?

 • Odada bulunan oyuncuların en az yarısı bir kişiyi odadan atma yönünde oy kullanır ise o kişi odadan uzaklaştırılır. Odadan uzaklaştırılan oyuncu 10 oyun (yani 100 tur) süresince odaya giriş yapamaz.

Uyarma mekanizması nasıl işliyor?

 • Uyar seçeneği kullanılarak kural dışı çizim yapan çizerler uyarılabilir. En az 3 kişi tarafından uyarılan oyuncu çizim hakkını kaybeder. 3 kişi ile oynana bir oyunda 2 kişinin uyarısı yeterlidir.

Susturma mekanizması nasıl işliyor?

 • Sustur seçeneği kullanılarak engellenen bir oyuncunun yapacağı tüm yazışmaların size ulaşması engellenir.

Bazı kullanıcı isimlerinin yanında bulunan işaretler ne anlama geliyor?

 • altın madalya oyuncunun genel puan sıralamasında ilk 5 içerisinde bulunduğunu gösterir. mavi madalya oyuncunun haftalık puan sıralamasında ilk 5 içerisinde bulunduğunu gösterir. oda yöneticisi odayı açıp yönetimini üstlenen oyuncuyu gösterir. moderatör oyunda kuralların uygulanmasını denetleyen görevlileri gösterir.

Oyunda bir hata buldum.

 • Lütfen oyun içerisinde bulunan Hata/Öneri seçeneğini kullanarak bu hatalı durumun nasıl oluştuğunu ayrıntılı biçimde bize iletin. Yardımlarınız ile bu oyunu çok daha güzel hale getirelim.

Oyuna yeni kelimeler eklemek için ne yapmak gerekiyor?

 • Kelime Seçici isimli yardımcı programı kullanarak yeni kelime listeleri oluşturabilirsiniz. Öncelikle kelime seçici programını buradan indirin. İndirdiğiniz zip dosyasını bilgisayarınızda uygun bir yere açın ve ortaya çıkan dosyalar arasında bulunan calistir.bat isimli dosyayı üzerine tıklayarak çalıştırın. Program kendisi ile beraber gelen kelime listesini yükleyip hazır konuma geçecektir. Sol tarafta bulunan listeden eklemek istediğiniz kelimeleri Enter tuşunu kullanarak sağ listeye ekleyin. Listede gezinmek için ok tuşlarını kullanabilirsiniz. İstediğiniz kadar kelime ekledikten sonra Kaydet seçeneğini kullanarak sağ tarafta oluşturduğunuz kelime listesini kaydedebilirsiniz.

  Eğer program ile beraber gelen kelime listesi haricinde başka kelimeler de eklemek istiyorsanız, solda bulunan Yükle seçeneği ile yeni bir kelime listesi yükleyebilirsiniz. Uyarı: Kendi kelime listeniz UTF-8 formatında kodlanmış olmalıdır. Elinizdeki bir listeyi bu formata çevirmek için, listenizi notepad programında açıp Kaydet kısmından UTF-8 seçerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  Ürettiğiniz kelime listelerini Geri Bildirim kısmında belirtilen e-posta adresini kullanarak bize ulaştırabilirsiniz. Listeler incelendikten sonra en kısa zamanda oyuna ekleneceklerdir.

Moderatör (yönetici) olmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

 • Oyunumuza yeni moderatör alımlarını aktif moderatörlerimizin önerileri ile gerçekleştirmekteyiz.

Burada yazılmamış bir problemle karşılaşıyorum.

 • Geri Bildirim kısmında belirtilen e-posta adresini kullanarak bize problemi bildirin, çözüme beraber ulaşalım.
 
oyuna başla

Üye Ol

Oyunumuzun tüm özelliklerinden faydalanmak için hemen üye olun!

üye ol
RocketTheme Joomla Templates